Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dama z seulu. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dama z seulu. Pokaż wszystkie posty

11/16/2014 04:36:00 PM

Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Festiwal Filmowy Pięć Smaków
cr: materiały prasowe festiwalu
12 listopada rozpoczęła się 8. Edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, corocznego przeglądu kina z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Otwarcie miało miejsce w warszawskim kinie Muranów, ale już w październiku można było uczestniczyć w Przedsmakach wyświetlanych w kinie Luna. My wybrałyśmy się na "Słodko, gorzko, Seul" w reżyserii Park Chanwooka oraz Park Chankyonga. Film pokazuje Seul oczami jego mieszkańców i turystów. Twórcy zmontowali go przy udziale internautów, wybrano 141 klipów (z ponad 11 tysięcy nadesłanych). Wszystko razem stworzyło niezwykle spójną całość, której towarzyszy muzyka zespołu Be-being (film jest legalnie dostępny na YouTube tutaj). 

Po seansie zostałyśmy na spotkaniu z muzykami, którzy odpowiedzieli na pytania na temat swojej twórczości. Ich występy to inspirowane filozofią buddyjską widowiska będące połączeniem tradycyjnej muzyki koreańskiej, tańca oraz elektroniki.

cr: materiały prasowe festiwalu
Na festiwalu Pięć Smaków wyświetlane są przede wszystkim filmy normalnie niedostępne w polskich kinach. Kinematografia Malezji, Japonii, Tajlandii, Filipin, Wietnamu i oczywiście Korei. W tym roku filmem otwierającym festiwal była "Dama z Seulu" (ang. "Man on High Heels"), więc nie mogło nas tam zabraknąć.


Film Janga Jina to kryminał połączony z dramatem psychologicznym. Główny bohater, Jiwook, to niezwykle sprawny fizycznie, inteligentny i skuteczny policjant, który skrywa w sobie nietypową tajemnicę. Czuje się kobietą, zamkniętą w doskonałym, lecz męskim ciele.

cr: materiały prasowe festiwalu
cr: materiały prasowe festiwalu
W główną rolę wciela się  Cha Seung Won, aktor o klasycznej, męskiej urodzie. Gra silnego mężczyznę, w bardzo dyskretny sposób ujawniając kobiecą tożsamość bohatera. Jego wyważona gra jest przeciwwagą dla efektownych scen walki.
Film jest dobry. Początkowo pojawiają się nawet elementy humorystyczne, jednak z biegiem czasu fabuła staje się zdecydowanie bardziej mroczna i drastyczna. Nie chcemy zdradzać szczegółów, ale polecamy ten film wszystkim, których interesuje współczesne kino koreańskie.
Festiwal Pięć Smaków trwa do 20 listopada, więc zachęcamy mieszkających w Warszawie do udziału. To jedna z niewielu okazji żeby zobaczyć w polskich kinach filmy z Azji. Filmy i... reklamy, bo przed seansami są wyświetlane azjatyckie spoty reklamowe (My trafiłyśmy na tajlandzką reklamę sieci komórkowej). Poza tym festiwalowi towarzyszą różne inne atrakcje m.in. Radio Azja, Wietnamskie Kino Samochodowe, AzjaGra, kilka wykładów oraz spotkań z reżyserami. Część z prezentowanych filmów będzie można obejrzeć również we Wrocławiu (21-27.11) oraz Braniewie (28-29.11).
Macie jakieś ulubione filmy koreańskie? Rynek i internet są zdominowane głównie przez dramy i komedie romantyczne, ale może polecacie jakiś dobry dramat, albo thriller?
Copyright © 2016 My Oppa's Blog , Blogger