4/16/2015 07:38:00 AM

[PATRONAT] IntoKorea III – Koreańskie tabu.


Sekcja Koreańska Dalekowschodniego Koła Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego ma przyjemność zaprosić na III edycję ogólnopolskiej konferencji naukowej IntoKorea – koreańskie tabu, którą patronatem medialnym objął My Oppa's Blog.

Termin: 23 maja 2015 r.
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3, Kraków


Głównym tematem trzeciej edycji konferencji jest koreańskie tabu, a ideą jej przyświecającą przybliżenie tematów związanych z szeroko pojętymi zakazami kulturowymi, społecznymi czy politycznymi oraz zagadnieniami niejednoznacznymi z perspektywy krajów Półwyspu Koreańskiego. Głównym celem konferencji jest ukazanie wielowymiarowości w kontekście norm, których złamanie, bądź nieprawidłowa interpretacja wiąże się z gwałtownymi, najczęściej negatywnymi reakcjami. Kraje Półwyspu Koreańskiego nie są wyjątkami. Mocny fundament konfucjański, wieloletnie działania zbrojne czy okres okupacji japońskiej, a także swoiste wartości i liczne zmiany na płaszczyźnie polityczno-społeczno-gospodarczej, to tylko niektóre z przyczyn powstawania „koreańskich tabu”. Tabu, to w tym przypadku tematy, których Koreańczycy nie podejmują, bądź które podejmują rzadko. Tematy, które wiążą się z bolesnymi czy kontrowersyjnymi elementami koreańskiej historii i społeczeństwa. Przykładami są doświadczenia Comfort Women, stosunki z Koreą Północną, kwestie cenzury politycznej, wzbudzające kontrowersje postaci historyczne, czy nawet stosunek współczesnych Koreańczyków do osób homoseksualnych.

Kwestie związane z pewną nienaruszalną etykietą i zachowaniem wyrażane są także w języku koreańskim oraz kontaktach międzyludzkich. Złamanie ich może wiązać się z naganą, bądź nawet odrzuceniem. Elementem charakterystycznym dla tamtego regionu świata jest tzw. "kultura wstydu", którą można zauważyć w codziennym życiu mieszkańców Półwyspu Koreańskiego.

Przykładowe tematy:
  • Samobójstwa wśród starszego pokolenia Koreańczyków
  • Homoseksualizm w Korei Południowej
  • Pozycja społeczna oraz szacunek, wyrażane w języku koreańskim 
  • Park Chung Hee - dwie strony rządów prezydenta Korei Południowej
  • Przejawy rasizmu na Półwyspie Koreańskim
  • Kult Wielkiego Wodza - nienaruszalność pozycji Kimów w Korei Północnej

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału studentów i doktorantów wszelkich specjalizacji, ponieważ przede wszystkim liczy się interdyscyplinarne, wszechstronne oraz naukowe podejście do tematu. Jednocześnie, z uwagi na wieloaspektowość poruszanej tematyki, organizatorzy otwarci są na innowacyjne sposoby rozumienia kwestii „tabu”, mających miejsce na Półwyspie Koreańskim.
Opłata konferencyjna w wysokości 40 złotych, zostanie wykorzystana na materiały konferencyjne i obiad dla uczestników. Nie zawiera się w niej opłata za nocleg. Na prośbę uczestnika organizatorzy oferują pomoc w znalezieniu noclegu. Wystąpienie nie powinno trwać dłużej niż 20 minut, a niezbędny sprzęt jest zapewniony.
***
Wszelkie dodatkowe informacje znajdziecie na stronie wydarzenia
Zgłoszenia przyjmowane są na adres intokorea.dkn@gmail.com do 17 kwietnia. Konferencja ma charakter otwarty, więc zapraszamy wszystkich zainteresowanych, którzy chcą wysłuchać wystąpień oraz poszerzyć wiedzę na temat Korei Południowej!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 My Oppa's Blog , Blogger