10/19/2015 11:06:00 AM

O kpopie w Polskim Radiu - wywiad z Klaudią Tyszkiewicz


Dziś zapraszamy na wywiad z Klaudią, z której inicjatywy już w najbliższy czwartek (22.10.2015) w Czwórce Polskie Radio pojawi się stała audycja o Kpopie "Teraz Kpop!". Zapytałyśmy ją czego możemy się tam spodziewać i skąd w ogóle pomysł na audycję o muzyce koreańskiej. Miłego czytania.

Cześć, powiedz nam kilka słów o sobie.

Cześć, nazywam się Klaudia Tyszkiewicz. Przezwisko Cloudy, tak jak Chmurka. Mam 21 lat, jestem z Nowej Soli, obecnie studiuję w Warszawie. Zawsze wiedziałam, że chcę albo zawodowo śpiewać, albo pracować w mediach. Obecnie pracuję nad jednym i drugim :) Kpopem zainteresowałam się już w gimnazjum. Od tamtej pory straciłam setki godzin oglądając koreańskie dramy, variety show i filmiki ze śmiesznymi wyskokami różnych zespołów.


Pracujesz w Radiowej Czwórce i to dzięki Twojej inicjatywie niedawno w audycji Filipa Chajzera "Piątek Piąteczek Piątunio" pojawiła się tematyka Azji. Skąd ten pomysł? Jak zareagowali na niego współpracownicy?


Co tydzień po audycji wybieramy wspólnie z ekipą "Piąteczka", co będzie tematem kolejnej. Wszyscy wiedzą, że zawsze uciekam od razu po zakończeniu audycji, żeby poprowadzić program live w Welife.tv "Znani-nieznani: K-pop Exclusive". Filip Chajzer dopiero niedawno zapytał mnie o czym jest ten program. Słysząc o mojej pasji do koreańskiego popu i kultury azjatyckiej, stwierdził, że to świetny temat na audycję. Co do samego Kpopu, na początku, wszyscy sceptycznie podchodzili do tego stylu muzycznego, ale wystarczyło kilka piosenek, żeby wszyscy w studio bujali się w rytm koreańskiej muzyki, a sam Filip wytypował "Fantastic Baby" jako swój ulubiony kpopowy kawałek.

Już niedługo rusza Twoja autorska audycja w Czwórce Polskie Radio na temat kpopu, mogłabyś nam coś więcej o tym opowiedzieć?


Oczywiście! Sama nie mogę uwierzyć w to, że udało mi się przemycić Kpop do Polskiego Radia. Audycja będzie nosiła nazwę "Teraz Kpop!" i będziecie jej mogli słuchać w każdy czwartek o 20. Skupię się głównie na przedstawieniu najważniejszych newsów kpopowych z ostatniego tygodnia. Będę dzielić się z Wami również swoimi przemyśleniami na temat ostatnio obejrzanych dram, czy przesłuchanych albumów. Dodatkowo, stałymi punktami audycji będą: nauka koreańskich zwrotów – dzięki współpracy ze studentami koreanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a także konkurs – Co to za idol?, w którym będę słuchaczom podawać tylko 3 słowa, które będą podpowiedzią o jakiego kpopowego artystę chodzi. Moimi gośćmi będą ludzie niezwykli – czyli fani Kpopu! Jeżeli macie ochotę wpaść do studia i opowiedzieć o tym, jak poznaliście świat koreańskiej popkultury – zapraszam!


Jakiej muzyki możemy się spodziewać podczas audycji? Najnowszych kpop-owych hitów, czy może starej dobrej klasyki i utworów z nurtu indie?


Myślę, że mieszanki. W głównej mierze, będą to dobrze znane przeboje, wybierane z K-pop Music Charts z grupy K-pop Poland. Co tydzień jednak zaprezentuję jedną piosenkę, która będzie mniej popularna – z nurtu indie, podziemnego koreańskiego rapu, czy wykonywana przez mało znany zespół. Jedna piosenka będzie też moim osobistym wyborem – będą to utwory z ostatnich lat, zarówno dobrze znane klasyki jak i te mniej znane piosenki. Chciałabym wszystkim dogodzić, jednak proszę o wyrozumiałość.


Co poza muzyką pojawi się w audycji, jakie tematy chciałabyś poruszać?


Jak już wspomniałam, chciałabym prowadzić otwartą dyskusję podczas audycji na temat ostatnich gorących tematów w świecie Kpopu. Nie zabraknie też recenzji koreańskich dram i albumów.


Czy twoim zdaniem istnieje realna szansa na „zalanie” Polski falą Hallyu?


Uważam, że Kpop nigdy nie będzie głównym nurtem muzycznym w Polsce, jednak można zwiększyć jego popularność wśród młodych ludzi. W ostatnich latach przybyło w Polsce Kpopowych eventów i koncertów. Może być tylko lepiej!


Promujesz kpop, więc naturalne będzie pytanie jakich zespołów Ty słuchasz i skąd w ogóle zainteresowanie tym stylem muzycznym?


Słucham zarówno tych najbardziej popularnych zespołów jak Super Junior (moi ulubieńcy), EXO, BIGBANG, BTS, Block B, TVXQ czy SHINee, ale także tych mniej znanych jak Zion T, AKMU, Clazziquai czy Primary. Kpop poznałam, kiedy szukając pomysłów na choreografię na pokaz taneczny natrafiłam na piosenkę "Super girl" Super Junior M. Na początku sama muzyka i stylizacje kpopowe były dla mnie dziwne, ale zaciekawiły mnie, a potem dałam się wciągnąć na całego.


Interesują Cię jeszcze jakieś inne aspekty kultury koreańskiej poza strefą muzyczną?Moim zdaniem, nie da się słuchać Kpopu nie interesując się resztą koreańskiej popkultury. Marnuję godziny oglądajac dramy, programy rozrywkowe i filmy. Oprócz tego koreańskie zwyczaje i tradycje są warte poznania.


Jakie masz plany na przyszłość?


Jak każdy dwudziestolatek – zobaczymy co czas pokaże! :)


Dziękujemy za poświęcony czas i z niecierpliwością czekamy na pierwszą audycję :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 My Oppa's Blog , Blogger