5/02/2016 03:59:00 PM

Historyczne plany filmowe - część 1.

Dzisiaj zapraszamy na gościnny wpis Izy o historycznych planach filmowych w Korei Południowej.

***

Annyeong, witam wszystkich serdecznie! Dzięki uprzejmości Oppy mam okazję podzielić się z Wami moimi wrażeniami z pierwszej ( i miejmy nadzieję nie ostatniej ;) ) podróży do Korei Południowej. Nazywam się Iza “Turtelik” i jak dla dużej części z Was moja przygoda z Azją rozpoczęła się od anime i mangi, by po tym “młodzieńczym” zauroczeniu rozwinąć się w zainteresowanie historią i kulturą Japonii, a później dzięki grom MMO, które w większości przychodzą do nas z Korei, także Koreą (dzięki hallyu poznałam dramy koreańskie) oraz innymi krajami azjatyckimi. Obecnie prowadzę bardzo malutkiego bloga na Tumblr, gdzie zamieszczam zdjęcia tradycyjnych strojów państw i ludów Azji. :)

Jako maniakalna fanka dram historycznych i kostiumowych, oczywiście nie mogłabym przegapić możliwości umieszczenia na mojej "must-see" liście także kilku miejsc związanych z moimi ulubionymi dramami! Zresztą sami Koreańczycy upatrują w tym niezły interes (wszak turyści zwabieni hallyu to kopalnia złota) i tworzą całe oficjalne poradniki na temat miejsc z dram bądź udostępniają studia i plany filmowe (np. jak to ma miejsce z ostatnio bijącą rekordy popularności w Azji dramą "Descendants of the Sun").

W Korei istnieje wiele parków tematycznych i planów filmowych takich jak: KBS Suwon Studio (KBS 수원센터), Mungyeongsaejae KBS Drama Studio (문경새재 KBS촬영장), Seorak Cinerama (설악씨네라마), Danyang Ondal Open Film Set (단양 온달 오픈세트장), Shilla Millennium Park (신라밀레니엄파크), Korean Folk Village (한국민속촌) czy Yongin MBC Daejanggeum Park (용인 대장금 파크), ale ja miałam okazję odwiedzić tylko 4 z nich - być może pozostałe będą celem moich kolejnych podróży! :)

Na pierwszy ogień pójdzie więc Goguryeo Blacksmith Town (고구려 대장간마을), gdyż lokacja ta położona jest niedaleko Seulu, bądź raczej należało by powiedzieć w pobliskim mieście satelickim metropolii seulskiej - Guri. Z tego co udało mi się zorientować, miejsce to zostało zbudowane na potrzeby produkcji dramy “The Legend” (태왕사신기) w której główną rolę zagrał Bae Yong Jun - bożyszcze znane m.in. z takich dram jak "Winter Sonata". Później obiekt służył jako tło dla wielu innych produkcji oraz jako park przedstawiający - jak sama nazwa wskazuje - wioskę kowalską z czasów dynastii Goguryeo (37 p.n.e. – 668 n.e.). A więc w drogę! :)

Goguryeo Blacksmith Town (고구려 대장간마을)
Dramy: The Legend; Ja Myung Go; Time Slip Dr. Jin; Faith; King's Daughter, Soo Baek Hyang; The Fatal Encounter.


Jest to niewątpliwie lokacja położona najbliżej, gdyż znajduje się na wschód od centrum Seulu, w mieście Guri. Mimo, wydawać by się mogło, dogodnego położenia, wcale nie tak łatwo się tam dostać ;) Należy najpierw skorzystać z metra, a następnie z lokalnego autobusu (zarówno metro jak i autobusy objęte są jednym systemem seulskiej komunikacji miejskiej). I tu zaczynają się niestety schody - seulskie autobusy obwieszczają następne przystanki tylko w języku koreańskim (więc jeśli tak jak ja nie jesteście obeznani z językiem, to wyłapywanie nazw z potoku komunikatów może być trochę kłopotliwe), do tego przystanek najbliżej Goguryeo Blacksmith Town jest “na żądanie”, tak więc jak możecie się domyśleć BARDZOOOO łatwo go przegapić - mnie udało się sprawdzać nasze położenie na Google Maps i zorientować się gdzie powinniśmy wysiąść, radzę więc zapoznać się z lokalizacją obiektu i/bądź przystanku zawczasu.

Na szczęście sam przystanek stylizowany jest “dramowo”, tak więc jak już na niego traficie to na pewno będziecie pewni, że to ten właściwy. Potem należy jeszcze przejść krótki dystans ok. 500 m (tablice informacyjne wskażą Wam drogę) i oto będziecie na miejscu! Ten krótki odcinek także jest dość interesujący, gdyż można podejrzeć codzienne życie mieszkańców mniej centralnych części metropolii seulskiej - z jednej strony małe domki z wielkimi glinianymi słojami, w których kiszą się nieodzowne kimchi czy inne smakołyki, a tuż obok elegancki kilkupiętrowy apartamentowiec z podziemnym garażem. Zdarzyło nam się także zobaczyć bardzo malutki, biedny, wręcz rozpadający się, domek/lepiankę, przed którą znajdowało się prowizoryczne poletko z przydomowymi uprawami - symbol, że nie wszystkim powodzi się tak dostatnio w “tej cudownej Korei”, do której przywykliśmy oglądając dramy czy naszych ukochanych celebrytów. :(


Gdy dotrzemy już na miejsce, według informacji na stronie, należy uiścić opłatę za wejście (jakieś 3,000 wonów), lecz my miałyśmy chyba szczęście i nie zapłaciłyśmy nic - pokiwano nam jedynie głową “byśmy sobie poszły oglądać” :P Kto widział dramy “The Legend” czy “Faith” z pewnością rozpozna lokacje i znane widoki! Sam obiekt jest dość mały, gdyż prócz dwóch krótkich alejek z budynkami oraz niewielkim placykiem, nie ma tutaj już nic więcej - tak więc obejście całości zajmuje może z godzinkę. Do niektórych budynków można wejść (zamknięte są jednak wejścia na pięto, chyba z obawy żeby się nie zawaliło xD), usiąść oraz porobić stylizowane zdjęcia. Na środku wioski znajduje się najbardziej rozpoznawalny obiekt - czyli sama kuźnia ze wszystkimi elementami jak piece, miejsca do obróbki metalu oraz wielkie koło wodne. I to już by było na tyle z samej wioski… Obok znajduje się także obszar edukacyjno-rekreacyjny, gdzie na ścinach wiszą w formie komiksu (a jakże) opowieść o królu Damdeok / Gwanggaeto the Great, koń z opon (?!?), stela Gwanggaeto oraz posąg Damdeok’a z serialu “The Legend” (granego przez “legendę” Bae Yong Jun's). Co ciekawe, tego samego dnia w małym “amfiteatrze” szkolenie czy też spotkanie mieli koreańscy żołnierze (“Annyeong Oppa!!!” ) :PNiewątpliwie, z racji wielkiej popularności dramy “The Legend”, park był często odwiedzaną atrakcją, jednakże nie dane mi było tego doświadczyć, a wręcz niestety przeciwnie. Prócz nas obiektu nie zwiedzał nikt (mogło to być też spowodowane faktem, iż wybrałyśmy się tam w poniedziałkowe przedpołudnie :P) - no chyba że policzylibyśmy także schodzącą z pobliskiego górskiego szlaku ajummę, a samo utrzymanie pozostawia wiele do życzenia - wnętrza są zaniedbane, część rekwizytów połamana bądź porozrzucana. Sprawia to niestety wrażenie, iż lokacja ma swoje świetlane lata za sobą, a szkoda.


Podsumowując, miejsce warte odwiedzenia jeśli 1) jesteście wielkimi fanami dram historycznych (jak ja!) 2) jesteście w pobliżu, 3) macie trochę więcej wolnego czasu do zagospodarowania. Wycieczkę do Goguryeo Blacksmith Town można także z powodzeniem połączyć z innymi atrakcjami w okolicy takimi jak spacer po pobliskiej górze Achasan (아차산), zwiedzaniem Achasanseong Fortress (아차산성) czy też grobowców królewskich władców dynastii Joseon Donggureung Royal Tomb (구리 동구릉) (tutaj znajduje się także grobowiec założyciela dynastii króla Taejo), które wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Informacje praktyczne:

  • Adres: 41, Uminae-gil, Guri-si, Gyeonggi-do (경기 구리시 우미내길 41)
  • Dojazd: Metro linia 2, do Gangbyeon Station (강변) Wyjście 4. Następnie z przystanku autobusowego (na przeciwko stacji metra) wsiąść do autobusu linii #9-1, 9-6, 9-7, 1, 1-1, 15 (długość jazdy ok. 25 minut). Wysiąść na Uminae Checkpoint (우미내검문소.고구려대장간마을정류장) i ok. 6-7 min piechotą.
  • Godziny otwarcia: marzec - październik: dni powszednie 9:00-18:00, weekendy i święta 9:00 - 19:00. Listopad - luty: 9:00 - 17:00.
  • Wstęp: dorośli (wiek 19 - 64) 3,000 won; młodzież (wiek 13 - 18) 2,000 won, choć nie jestem pewna, gdyż my nie płaciłyśmy nic :)
Korean Folk Village (한국민속촌)
Dramy: Jewel in the Palace; Damo; Yi San; The King and I; Dong Yi; Queen Seondeok; The Moon that Embraces the Sun; Arang and the Magistrate; Sungkyunkwan Scandal; Masquerade; Jang Ok Jung; Face Reader oraz… You Who Came from the Stars (zapewne tylko ta część "historyczna" :P)


Korean Folk Village jest bez wątpienia najlepszą wioską folklorystyczną jaką miałyśmy okazję odwiedzić w Korei. Niedalekie położenie od Seulu oraz dogodne połączenie metrem (“jedynie” 1,5h :P) sprawia, że miejsce to jest bardzo popularne wśród seulczyków, szczególnie w weekendy. Dojazd, mimo iż zabiera dość sporo czasu, jest łatwy  - można dojechać z centrum Seulu aż do stacji metra Suwon bądź Sanggal, z których kursują autobusy bezpośrednio pod wioskę. My jednak, poszłyśmy na przełaj z Sanggal, koło małych poletek usytuowanych tuż przy wysokich blokowiskach oraz przez mały lasek - pogoda dopisywała :)


Wioska położona jest na bardzo dużym obszarze, a przez jej środek biegnie rzeka. Z racji rozmiarów polecam wybrać się tam z samego rana i spędzić tutaj cały dzień, gdyż zapewniam, atrakcji Wam nie zabraknie. My nie dałyśmy rady zwiedzić wszystkiego, a prócz samego Folk Village mieści się tu także park rozrywki “Play Village” oraz nawiedzone miasteczko (niestety płatne oddzielnie, ale w kasach dostępnych jest wiele wariantów “połączonych” biletów, całodziennych, weekendowych a nawet rocznych)! Warto pamiętać, że co roku w okolicy października odbywa się tutaj “The Historical Drama Festival”, tak więc warto zaplanować swoją wizytę właśnie na ten czas - udostępnionych będzie szereg atrakcji, pokazów oraz zabaw związanych z naszymi ulubionymi dramami m.in. koncerty muzyki filmowej, spotkania z gwiazdami (nie załapałyśmy się!!! :( ), można także “wziąć udział” w znanych scenach z dram - jak np. kara śmierci przez otrucie, tworzenie mieczy oraz elementów garderoby, makijaż ala gisaeng i wiele innych. Co jakiś czas organizowane są także inne “tematyczne festiwale”, tak więc warto przed przyjazdem sprawdzić dodatkowe atrakcje :)Niezależnie od tych dodatkowych festiwali, Korean Folk Village oferuje także dwa razy dziennie różnego rodzaju pokazy i występy - począwszy od tradycyjnych tańców i muzyki ludowej, poprzez pokazy sztuki jeździeckiej, chodzenia na trampolinie połączonego z recytacją tradycyjnych poematów, a kończąc na tradycyjnym ślubie i procesji ślubnej (turyści również mogą wziąć w niej udział przebrani w tradycyjne stroje - nie wiem niestety czy atrakcja ta nie jest dodatkowo płatna i nie wymaga rezerwacji). W samej wiosce zobaczyć możecie: domy klas wyższych oraz wioski zwykłych chłopów z apteką, poletkami, warsztatami itp; świątynie buddyjską, prowincjonalne biuro władz i wiele więcej.Po tak dużej ilości zabaw i atrakcji na pewno poczujecie głód - nie ma co się jednak martwić, zarówno przy wejściu jak i “na samym końcu parku” znajdują się obszary restauracyjne oraz sklepy z pamiątkami. Na tzw. “Baazar” znajduje się duża stołówka z różnorodnymi potrawami oraz nawet “mocniejszymi trunkami”. Tam też skonsumowałyśmy nasz posiłek rozmawiając sobie beztrosko po polsku, kiedy niespodziewanie starszawy Koreańczyk, z wnuczką na kolanach wcinającą ryż, zagadał do nas trochę łamaną polszczyzną (dawno temu studiował zdaje się polonistykę, bądź się nią interesował), a później po angielsku rozpoczął z nami pogawędkę. Temat przez niego podjęty był dość nieoczekiwany, gdyż pan dopytywał się jakie odczucia ma Polska w stosunku do Mongołów - wszak polskie kresy były atakowane przez mongolskie hordy… nie liczył tu się za bardzo fakt, iż wydarzyło się to przeszło 700 lat temu XD Być może ma to związek z faktem, że w Korei nadal pamięta się o najazdach zarówno mongołów w czasach dynastii Goryeo jak i inwazji japońskich oraz mandżurskich w czasach Joseon i że wydarzenia te w późniejszym czasie były wykorzystane “jako pretekst” do różnych działań militarnych w czasach nowożytnych? Lub pan był po prostu ciekaw :) Jest to jednak dodatkowy przykład na “nie gadaj głupot w swoim języku, nawet na drugim krańcu świata, gdyż nigdy nie wiesz czy ktoś Cię niespodziewanie nie zrozumie”! Bądźcie zawsze czujni! :P


Szczerze polecam odwiedzenie tego miejsca - w szczególności jeśli nie jesteście w stanie wybrać się do innych bardziej odległych parków historycznych czy planów filmowych, gdyż znajdziecie tutaj masę atrakcji oraz wioskę folklorystyczną. Musicie jednak mieć świadomość, iż natkniecie się tutaj na bardzo dużo ludzi (w szczególności w weekendy) oraz że dojazd i obejście Korean Folk Village zajmuje sporo czasu. Jednakże jest to miejsce warte odwiedzenia :)

Informacje praktyczne:

  • Adres: 90 Minsokchon-ro, Giheung-gu, Yongin-si, Gyeonggi-do (경기도 용인시 기흥구 민속촌로 90 (보라동))
  • Dojazd: Linia 1 “Suwon” do Suwon Station bądź linią “Sanggal” do Sanggal Station, a następnie lokalnym autobusem kursującym pomiędzy stacjami metra a wioską. Rozpiskę oraz godziny kursowania autobusów znajdziecie tutaj.
  • Godziny otwarcia: luty - kwiecień, październik: 9:30-18:00 (dni powszednie) / 9:30 - 18:30 (weekend); maj - wrzesień: 9:30 - 18:30 (dni powszednie) / 9:30 - 19:00 (weekend); listopad - styczeń: 9:30-17:30 (dni powszednie) / 9:30-18:00 (weekend)
  • Wstęp: Dorośli: 15,000 won / Free Pass (także do “Play Village”) 24,000 won; Młodzież: 12,000 won / Free Pass 19,000 won; Dzieci:  10,000 won / Free Pass 17,000 won***
Za tydzień zapraszamy na drugą część podróży Izy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 My Oppa's Blog , Blogger