5/26/2016 06:18:00 PM

Duchy, myszy i egzaminy - koreańskie przesądy część 1.

W rożnych krajach funkcjonują różne przesądy. My boimy się piątku trzynastego, czarnych kotów, czy przechodzenia pod drabiną. Czego boją się Koreańczycy?

Część ich zabobonów może wydać się dziwna, cudaczna, albo po prostu śmieszna, ale zdecydowanie są niepowtarzalne. Zapraszam do czytania:

1. Gwizdanie w nocy: powinno być zakazane żeby nie przyciągać do domu duchów. Oczywiście przesąd nie jest dowiedziony, ale lepiej powstrzymać się przed gwizdaniem żeby przypadkiem nie przywołać jakiś nadnaturalnych stworzeń  i przy okazji nie wkurzać sąsiadów.

2. Motyle sprawią, że oślepniesz: chodzą słuchy, że jeżeli po dotknięciu motyla albo ćmy dotkniemy swoich oczu to oślepniemy. Ten przesąd nie jest obecnie bardzo popularny wśród Koreańczyków, ale wciąż funkcjonuje.

3. Złe duchy podążają za tobą w trakcie przeprowadzek: po przenosinach do nowego domu mogą podążyć za tobą duchy ze starego domu, na szczęście robią to tylko w określone dni. Nawet do dziś, niektóre firmy przeprowadzkowe nie obsługują klientów w takie "złe dni na przeprowadzkę". Jeżeli naprawdę nie masz wyboru, możesz też spróbować oszukać duchy. Po spakowaniu i zabraniu ostatniego kartonu nie sprzątaj w pustym mieszkaniu. Być może duchy pomyślą, że wcale się nie wyprowadziłeś jeżeli na podłodze wciąż będzie leżał kurz.

Pomarańczowe dni, to właśnie te złe dni na przeprowadzkę. Po kliknięciu na obrazek możecie zobaczyć aktualny kalendarz.

4. Trzęsące nogi: złoto i dobrobyt kumulują się w nogach. Ograniczmy wstrząsanie nogami, bo wytrzęsiemy swoją potencjalną fortunę.

5. Sen o świni: jeżeli przyśni Ci się świnia spodziewaj się szybkiego przypływu gotówki. Podobne efekty przynosi sen o smoku, albo o kupieCo ciekawe, jeżeli ktoś śni o własnej śmierci, to według Koreańczyków również oznacza to nadchodzące szczęście. W snach nie należy jednak rozmawiać z umarłymi, ani nigdzie z nimi iść, bo może się to bardzo źle dla śniącego skończyć.


6. Przeskakiwanie nad własnym dzieckiem: nie wiem ilu jest śmiałków chętnych do skakania nad własnymi dziećmi, ale gdyby jednak coś takiego miało miejsce...dziecko nie urośnie wtedy wysokie.

7. Piękne jedzenie=piękne dzieci: jeżeli Twoje jedzenie wygląda ładnie to tak też będą wyglądać Twoje dzieci. Tak więc przykładajcie się do nauki gotowania.

8. Jedzenie 엿 (yeot), czyli ciągutek z kleistego ryżu: cukierki są na tyle lepkie, że szczęście się od Ciebie nie odklei. Pewnie dlatego jest to popularna przekąska studentów przed egzaminami.

9. Inny szkolny przesąd to jedzenie chleba w dniu egzaminu: słowo chleb ma podobną wymowę do słowa zero, wiec nie ma się co dziwić, że po zjedzeniu kanapki zdobyłeś na egzaminie zero punktów. Tak samo pechowe będzie rozbijanie jajek czy jedzenie śliskich rzeczy (makaron, zupa z glonów). Omsknie Ci się wtedy długopis.

10. Nie obcinaj paznokci w nocy: bo resztki twoich paznokci zjedzą myszy, przyjmą twoją postać i ukradną Ci duszę.

11. Nie umieszczaj lutra na przeciwko drzwi: bo odstraszysz szczęście. Żeby nie tracić szczęścia nie powinieneś też myć głowy w Nowy Rok. Nowy Rok to nowy początek, a chyba nie chcesz zmyć całego swojego szczęścia już pierwszego dnia?

12. Deoksugung Path: Pamiętacie jak pisałyśmy o zwiedzaniu Pałacu Deoksugung? Droga biegnąca wzdłuż jego muru uważana jest za pechową. W przeszłości pary musiały nią przejść żeby się rozwieść - na jej końcu znajdował się Sąd Rodzinny. Podobno jeżeli wybierzesz się tam na spacer ze swoją drugą połówką bardzo szybko ze sobą zerwiecie.


Tym radosnym akcentem kończymy dzisiejszą listę i zapraszamy na kolejną, w której przyjrzymy się z bliska przesądom dotyczącym związków i rychłej śmierci.

CZĘŚĆ 2

5 komentarzy:

 1. Jeżeli chodzi o przesąd nr 6, to znany jest też w Polsce i nadal funkcjonuje haha :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sny o kupię również w Polsce wiąże się z bogactwem :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serio? Pierwsze słyszę :D

   Usuń
  2. Serio :D nie wiem czy we wszystkich regionach ale u mnie na śląsku bardzo często spotykam się ze stwierdzeniem ''śniła mi się kupa'' ''to puść totka :D''

   Usuń

Copyright © 2016 My Oppa's Blog , Blogger