5/10/2016 09:39:00 AM

Historyczne plany filmowe - część 2.

Jak zapowiadałyśmy w zeszłym tygodniu, zapraszamy na kolejną część postu Izy o planach filmowych w Korei. (część 1)

***

Shilla Millennium Park (신라밀레니엄파크)
Dramy: Queen Seon Duk


Jest to niewątpliwie lokacja znajdująca się najdalej od Seulu, w “odległym” Gyeongju. Najpierw należy w jakiś sposób dostać się do samego miasta - my skorzystałyśmy z autobusu relacji Seoul - Gyeongju, który był bardzo wygodny, a sama podróż trwała ok. 4 godzin. Do miasta Gyeongju warto wybrać się, nie tylko z chęci zwiedzenia Shilla Millennium Park, ale raczej - i być może przede wszystkim - z uwagi na liczne znajdujące się tam zabytki oraz relikty z czasów królestwa Silla (57 p.n.e. – 935 n.e.), kiedy to miasto było stolicą jednego z koreańskich Trzech Królestw. Myślę, że zabytków takich jak Anapji Pond (안압지), Obserwatorium Cheomseongdae (경주 첨성대), Świątynia Bulguksa (불국사) (najsłynniejsza koreańska świątynia buddyjska) czy Groty Seokguram (경주 석굴암) nie trzeba przedstawiać miłośnikom Korei - wszystkie te miejsca (wraz z kilkoma innymi) zaliczane są do “Historycznych Miejsc Gyeongju” i wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jak w takim wypadku ma się to wszystko do omawianego “Shilla Millennium Park”? A wręcz idealnie, gdyż jak zauważyliście całe miasto Gyeongju przesiąknięte jest “duchem Silla”, tak więc nie powinno dziwić, iż właśnie tutaj powstał park tematyczny poświęcony i stylizowany właśnie na kulturę Silla. Obiekt nastawiony jest głównie na dzieci i młodzież i ma na celu prezentację oraz popularyzację wiedzy o dynastii Silla - znaleźć tutaj można rekonstrukcję wiosek  oraz domów szlachetnie urodzonych, odbywają się także liczne pokazy rzemieślnicze. Na licznych scenach rozmieszczonych w parku w ciągu dnia (i wieczorami) odbywają się pokazy i przedstawienia. My miałyśmy okazję obejrzeć - w raz z masą koreańskich małolatów - przedstawienie o nazwie “The Secret of the Heavenly Chest” - co prawda nie zrozumiałyśmy ani słowa, ale za to podziwiałyśmy regularną bitwę morską zakończoną “zatopieniem” statku wrogów Silla (paru nikczemników wyleciało za burtę :P).Na pierwszy rzut oka park wydaje się dość spory i pełen różnych miejsc wartych odwiedzenia, lecz - być może ponownie z powodu odwiedzin w okolicach wczesnopopołudniowych w tygodniu - większość atrakcji była pozamykana, a po okolicy kręciły się tylko masy młodzieży, dla których niewątpliwie stanowiło to uatrakcyjnienie wycieczki szkolnej po historycznych miejsc w Gyeongju. ;) Na uwagę zasługuje także część będąca rekonstrukcją planu filmowego użytego do kręcenia dramy “Queen Seon Duk” - mamy tu więc arenę, na której odbywają się pokazy walki elitarnych wojowników Hwarang oraz pałac królewski wraz z tronem, na którym można się rozłożyć i poczuć jak władca Silla :P

W parku znajduje się jeszcze tradycyjny hotel “Ragung”, który podobno sławę zdobył po tym, gdy kręcono tutaj dramę “Boys over Flowers” - jednakże ceny są dość wysokie, tak więc jeśli macie ochotę zamieszkać na czas pobytu w Gyeongju w tradycyjnym hanoku, to z powodzeniem znajdziecie bardziej przystępne cenowo oferty w mieście ;)Podsumowując, jeśli wybieracie się do Gyeongju (a serdecznie polecam, gdyż nazwałabym go “takim koreańskim Krakowem”!) i macie trochę wolnego czasu, bądź chcielibyście lekkiej odskoczni oraz rozrywki, Shilla Millennium Park powinien się nadać w sam raz :)

Informacje praktyczne:
 • Nazwa: Shilla Millennium Park (신라밀레니엄파크)
 • Adres: 55-12, Expo-ro, Gyeongju-si, Gyeongsangbuk-do (경상북도 경주시 엑스포로 55-12 (신평동) 보문단지내)
 • Dojazd: z Gyeongju Bus Terminal, autobus linii 10 do przystanku Hilton Hotel Bus Stop, bądź z Bulguksa Temple autobusy linii 11 i 700 w stronę centrum oraz Bomun Lake Resort.
 • Godziny otwarcia: zamknięte w poniedziałki; dni powszednie 09:30-20:50; weekendy: 09:30-20:50
 • Wstęp: Dorośli - wstęp w ciągu dnia: 18,000 won; wstęp wieczorem: 9,000 won; wstęp wieczorem (sezon wakacyjny): 12,000 won.


Daejanggeum Park (용인 대장금 파크) aka MBC Dramia
Dramy: MNÓSTWO! :) m.in. Jawel in the Palace; Jumong; Yi San; Queen Seon Duk; Dong Yi; The Moon that Embraces the Sun; Arang and the Magistrate; Gu Family Book; Goddess Of Fire, Jeongi; King's Daughter, Soo Baek Hyang; Empress Ki; Night Watchman's Journal; Shine or Go Crazy; Hwajeong;  Scholar Who Walks the Night i wiele innych!


Jak już możecie się zorientować po samej liście kręconych tutaj dram - Daejanggeum Park (용인 대장금 파크) dawniej zwany jako “MBC Dramia” jest planem filmowym stworzonym i wykorzystywanym przez jedną z największych koreańskich stacji telewizyjnych MBC (Munhwa Broadcasting Corporation 문화방송주식회사). To tutaj właśnie kręcone są przeważnie ich historyczne i kostiumowe dramy. Tak więc, miejsca tego nie mogło oczywiście zabraknąć na mojej liście dramoholika!

Samo dojechanie do Baegam z seulskiego Nambu Bus Terminal Station nie nastręcza większych problemów - KTO przygotowało nawet oficjalny poradnik na temat wycieczki do MBC Dramii i jak się tam dostać! Z poradnika tego z przyjemnością skorzystałam - prócz nas do parku wybierało się także troje Japończyków, którzy tak jak i my mieli wydrukowany ten poradnik! ;) Po dotarciu do Baegam szybko okazuje się, że jest to dość małe miasteczko - niestety źle wyliczyłyśmy czas dojazdu i miejski autobus jadący do parku niestety nam uciekł. Jako że dzień był dość zimny, zarówno my jak i Japończycy musieliśmy łapać taxi (których po mieście jeździło może że dwie XD) - sam przejazd w jedną stronę to wydatek ok. 10,000 wonów, tak więc warto dobrze rozplanować godziny przyjazdu.Obiekt jest podzielony na dwie części - tę z budynkami z czasów dynastii Joseon (1392 - 1897) oraz tę z czasów dynastii Silla (57 p.n.e. – 935 n.e). W części Joseon mamy więc replikę kuchni z serialu “Jawel in the Palace” (a jak!), targ oraz domy zwykłych mieszkańców Hanyang; posterunek policji, więzienie (do którego można wejść :P) oraz miejsce przesłuchań i... tortur. Jest tu także kompleks pałacowy oraz świątynny położony powyżej samego parku, a w którym mieści się małe muzeum przedstawiające historię parku, jego rozwój, dramy, które były tu kręcone oraz autografy znanych aktorów! Po świątynce kręcił się także bardzo przyjacielski kot, który zapewne liczył na jakiś poczęstunek z naszej strony, lecz niestety nic nie mogłyśmy mu zaoferować :( Jest tu także obiekt, który nazwałabym elegancką restauracją z czasów Joseon, czy też kompanią handlową (gdyż z tego co pamiętam takie role pełnił, w niektórych dramach).


W część z czasów dynastii Silla zwiedzać można głównie obiekty z dramy “Queen Seon Duk” - takie jak Pałac Mishil, arenę walk wojowników Hwarang, replikę miasta oraz murów miejskich. Miłym zaskoczeniem dla mnie był fakt, że w tej okolicy wybudowano także  kuźnie wojskową znano z serialu “Hwajeong” co było o tyle ciekawe, iż dramę tą kilka miesięcy wcześniej oglądałam w telewizji i naoglądałam się właśnie tych miejsc :) To tutaj także w czasie naszych odwiedzin przeprowadzane były prace budowlane, zapewne do użytku w przyszłych dramach.Co do samego parku jest on dość spory, posiada bardzo zróżnicowane obiekty i budynki. Większość z nich maniacy dram rozpoznają na pierwszy rzut oka, gdyż często przewijał się w licznych dramach (np. kompleks pałacowy następcy tronu Joseon) - miejsca te mają nawet tablice informacyjne z podaną przykładową sceną oraz listą dram! Co do samego utrzymania obiektów - moim zdaniem mogło być trochę lepiej (porozrzucane rekwizyty, sprzęty, materiały budowlane, rusztowania itp), lecz być może wynika to z faktu iż 1) był to mniej aktywny turystycznie sezon, 2) miejsca te służą głównie jako plan filmowy który jest sprzątany/przygotowany w czasie filmowania. Odnośnie samego filmowania, wiem iż można z lekkim wyprzedzeniem otrzymać informację iż danego dnia kręcona jest jakaś drama i wielu fanów właśnie wtedy odwiedza obiekt w celu podpatrzenia ulubionych aktorów - trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że część parku może być wtedy zamknięta bądź możemy zostać wyproszeni, bo i o takich przypadkach czytałam. My akurat nie natrafiłyśmy na żadną ekipę filmową i mogłyśmy kręcić się do woli.Koło głównego wejścia położona jest jeszcze malutka “kawiarenka”, gdzie możemy kupić coś ciepłego do picia czy jedzenia oraz budynek administracyjny, gdzie na piętrze z tego co się dowiedziałam znajduje się studio fotograficzne oferujące możliwość ubrania się w kostiumy z naszych ulubionych dram (np. Queen Seon Duk) i wykonania profesjonalnej sesji zdjęciowej. Przed budynkiem stają też makiety bohaterów z dram i taką sesję z naszym ulubionym bożyszczem możemy mieć całkowicie za darmo! ;)


Mogę szczerze polecić odwiedziny w tym obiekcie jeśli chcemy zobaczyć lokacje znane z dram na żywo, bądź podpatrzeć jak dramy są kręcone (o ile mamy takie szczęście). Jednakże należy mieć świadomość że samo Baegam jest miejscowością BARDZO małą i nie ma tam praktycznie nic do roboty (dlatego warto dobrze rozplanować czas przejazdów), a sam Daejanggeum Park leży pośrodku niczego - taka lokalizacja “na pustkowiu” zapewnia, iż obiekt z czasem będzie mógł się powiększać bez obawy o brak miejsca na nowe budynki.

Informacje praktyczne:
 • Nazwa: Daejanggeum Park (용인 대장금 파크)
 • Adres: 25, Yongcheon drama-gil, Baegam-myeon, Cheoin-gu, Yongin-si, Gyeonggi-do (경기도 용인시 처인구 백암면 용천드라마길 25)
 • Dojazd: Z Nambu Bus Terminal Station autobus do Baegam Terminal. Z Baegam Terminal można skorzystać z taxi (10,000 wonów w jedną stronę) bądź autobusu miejsciego linii 105 (1,200 wonów) ostatni przystanek to Daejanggeum Park .
 • Godziny otwarcia: sezon zimowy (listopad - luty) 09:00 - 17:00 ; sezon letni (marzec - październik) 09:00 -18:00
 • Wstęp: dorośli 7,000 wonów, młodzież 6,000 wonów, dzieci 5,000 wonów

Podsumowując, ze wszystkich parków tematycznych oraz planów filmowych, które miałam okazję odwiedzić najszczerzej i entuzjastyczniej polecam wszystkim odwiedzającym Koreę - nie tylko fanom dram -  Korean Folk Village (한국민속촌) z racji relatywnej bliskości Seulu, dobrego dojazdu, świetnego utrzymania obiektów, wielu atrakcji (przydał by się cały weekend na dokładne obejście) i faktu, iż prócz tego że kręcono tutaj dramy jest to bardzo ciekawa wioska folklorystyczna. Na drugim miejscu polecam Daejanggeum Park (용인 대장금 파크), w szczególności wszystkim maniakom dram - możliwość zobaczenia na własne oczy miejsc i obiektów znanych z seriali bezcenna :) Kolejne miejsce w moim prywatnym zestawieniu zajmuje Shilla Millennium Park (신라밀레니엄파크) jako dobra odskocznia i rozrywka w czasie zwiedzania historycznych atrakcji Gyeongju, lecz uważam, że kilka godzinek na jego obejście w zupełności wystarczy. Na ostatnim miejscu znalazła się Goguryeo Blacksmith Town (고구려 대장간마을), która mimo bliskości do Seulu nie jest największą atrakcją i warto ją odwiedzić o ile jesteście w pobliżu w czasie zwiedzania innych miejsc, bądź jesteście wielkimi fanami dram - inaczej wypad w to trochę odizolowane miejsce nie każdemu przypadnie do gustu.

Mam nadzieję, iż to małe zestawienie, będące moją subiektywną oceną na temat odwiedzonych miejsc, zachęci Was do wpisania któregoś z nich na Waszą listę do odwiedzenia w czasie podróży. A może ktoś z Was miał już okazję być w którym z tych miejsc bądź innym? Podzielcie się wrażeniami! :)

Pozdrawiam serdecznie,
Iza “Turtelik”.

2 komentarze:

 1. Wspaniałe miejsca! Strasznie mi się podoba ta architektura krajów azjatyckiej jak Japonia, Chiny, czy Korea... zupełnie inna estetyka niż naszej kultury europejskiej. Naprawdę robi wrażenie. Chiny za mną... Koreę też bym chętnie odwiedziła. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Napisz mi proszę czy w Seulu można zwiedzać studia filmowe (nie plenery) w których kręcą filmy lub dramy.
  Pozdrawiam serdecznie i czekam z niecierpliwością na info od Ciebie
  Jacek

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 My Oppa's Blog , Blogger