2/01/2017 12:57:00 PM

Planowanie podróży do Korei - ABC

Na blogu jest już kilka postów o planowaniu wyjazdu do Korei, ale złapałyśmy się na tym, że pomijałyśmy kilka podstawowych kwestii, które dla nas wydają się oczywiste, a dla kogoś kto leci po raz pierwszy mogą być użyteczne, dlatego dzisiaj skupimy się na podstawach.

WIZA

Polscy obywatele nie potrzebują wizy przy wjeździe turystycznym do Korei Południowej na okres 90 dni. Przy przekraczaniu granicy trzeba okazać jedynie ważny paszport (powinien być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy) oraz wypełnioną kartę przekroczenia granicy (którą wręczą nam jeszcze na pokładzie samolotu, ale jest ona również dostępna na lotnisku).

Urzędnik imigracyjny pobierze od nas odciski palców i zrobi zdjęcie. Może (ale nie musi) zapytać również o cel podróży, źródła finansowania czy o bilet powrotny. Nie jest wymagane posiadanie określonej kwoty na dzień pobytu.

Jeżeli chcemy przyjechać do Korei na studia, do pracy, czy w jakimkolwiek innym celu nieturystycznym, wiza jest nam niezbędna i załatwiamy ją w Ambasadzie Korei Południowej w Polsce.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Ka Cy (@actuallyyk)

ZDROWIE I SZCZEPIENIA

W Korei nie ma zagrożenia chorobami tropikalnymi, dlatego nie są wymagane żadne szczepienia przed wyjazdem.

Poziom opieki medycznej jest zadowalający, ale mogą wystąpić problemy komunikacyjne (nieznajomość angielskiego). Koszt wizyty może być wysoki, a zwracany jest przez ubezpieczyciela dopiero po naszym powrocie do kraju.

UBEZPIECZENIE

Przed przyjazdem nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego, chociaż oczywiście my to zalecamy, szczególnie przy dłuższych podróżach.  

PIENIĄDZE

Walutą Korei Południowej jest Won (KRW). 1 polski złoty to obecnie 286.71 koreańskich wonów.

W Polsce bardzo ciężko wymienić złotówki na wony i to jeszcze w zadowalającej nas ilość, dlatego powszechną praktyką jest wymiana złotówek na dolary lub euro, które już na miejscu, w Korei Południowej, wymienimy na krajową walutę.

My zazwyczaj decydujemy się na dolary, ze względu na korzystniejszy kurs wymiany, ale przed wyjazdem warto sprawdzić aktualne kursy i po prostu wybrać to, co jest bardziej opłacalne.

Pieniądze można wypłacać również z bankomatów i zazwyczaj nie ma z tym problemów, ale zdarzają się bankomaty, które nie akceptują zagranicznych kart (na szczęście niezbyt często). Poza tym przed wyjazdem warto skontaktować się ze swoim bankiem żeby upewnić się, że nasza karta będzie działała za granicą oraz jak wysoka prowizja będzie naliczana przy jednorazowych wypłatach. Zdarza się, że banki widząc nagłe wypłaty za granicą, automatycznie blokują dostęp do karty, dlatego lepiej je poinformować o naszej podróży do Azji.

TELEFONY I INTERNET

Jest to mało prawdopodobne, ale gdyby ktoś był posiadaczem starego telefonu- działającego jedynie w sieci GSM, to w Korei Południowej nie będzie on funkcjonował. Wszelkie inne telefony działające w 3G i 4G nie będą mieć problemów.

Trzeba pamiętać, że roaming to droga sprawa, dlatego jeżeli nie musicie lepiej nie dzwońcie z Korei do Polski. Przed wyjazdem lepiej sprawdzić u operatora jakie będą tego koszty i upewnić się, że w ogóle macie włączony roaming.

Jeśli chodzi o internet- wifi jest dostępne w praktycznie wszystkich hotelach i hostelach. Jeżeli nie ma wifi, w budynku powinien znajdować dostępny dla gości komputer z podłączeniem do internetu. Korzystając z Airbnb można spotkać się z pakietem internetu w cenie. Dostajemy po prostu urządzenie (hub), które możemy zabrać ze sobą.

W dużych i średnich miastach bezprzewodowy internet jest również dostępny w kawiarniach i restauracjach (zazwyczaj zabezpieczony hasłem, które znajduje się na paragonie) oraz urzędach pocztowych, muzeach, popularnych turystycznych lokalizacjach (darmowy). Żeby nie biegać po całym mieście i w panice nie szukać internetu warto ściągnąć na telefon aplikację Smart Seoul Map, która wskaże nam najbliższe punkty z wifi.

W mniejszych miejscowościach, lasach, czy po środku ulicy z wifi może być ciężko, więc jeżeli internet jest Wam niezbędny można zaopatrzyć się w koreańską kartę SIM z dostępem do internetu. Takie karty można nabyć jeszcze przed wyjazdem do Korei online, albo już na miejscu na lotnisku, czy w punktach danych sieci. Polecamy na przykład EG SIM.

BEZPIECZEŃSTWO

Korea jest stosunkowo bezpiecznym krajem. Przypadki rozbojów i kradzieży są rzadkie. Dla Koreańczyków jest rzeczą naturalną zostawić torebkę na krześle w kawiarni i pójść do łazienki, czy wysiąść z auta zostawiając w środku kulczyki.

Oczywiście przestępczość w Korei jest, dlatego do wszystkiego powinniśmy podchodzić z rozwagą. W Seulu, czy innych większych miastach, istnieją dzielnice, w których warto zachować większą ostrożność.Ostrożność trzeba też zachować na ulicy. Oczywiście dużo niebezpieczniej jest na ulicach Tajwanu, Indii, czy Chin kontynentalnych, ale Korea też leży w Azji i widać taka specyfika regionu, że na ulicach lepiej na siebie uważać. Kierowcy często szarżują, łamią przepisy drogowe, motocykle i skutery jeżdżą po chodnikach i przejściach dla pieszych.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Poza terenami baz wojskowych nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju. Ograniczenia dotyczą podróżowania w tak zwanej Wspólnej Strefie Bezpieczeństwa (JSA) w pobliżu linii demarkacyjnej między Republiką Korei i KRLD. Wjazd do tej strefy wymaga zezwolenia. Są tam natomiast organizowane wycieczki grupowe.

Korea ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń kolejowych, autobusowych i lotniczych.

Zgodnie z umową dwustronną między Polską a Republiką Korei kierowcy mogą przez rok od daty wjazdu posługiwać się międzynarodowym prawem jazdy. W przypadku drobnych wypadków i kolizji drogowych praktykuje się rozliczanie szkód bez udziału towarzystwa ubezpieczeniowego; sprawa wymaga jedynie uzgodnienia między stronami. Wskazane jest wezwanie policji w celu uniknięcia nieporozumień. Drogowskazy i informacje przy drogach są w większości dwujęzyczne (w językach koreańskim i angielskim).

JĘZYK

Językiem urzędowym w Korei Południowej jest oczywiście koreański. Pisałyśmy już o tym czy da się podróżować po Korei bez jego znajomości i... jak najbardziej się da :D

W dużych miastach zawsze znajdzie się ktoś kto zna angielski (nie zawsze wybitnie, ale komunikatywnie), a jeżeli nie zna to i tak będzie się nam starał pomóc. Na migi wskaże, lub nawet zaprowadzi nas w szukane miejsce.

Na wsi i w mniejszych miejscowościach z angielskim będzie ciężej, w takich wypadkach pozostaje nam tylko komunikacja na migi i gestykulacja lub skorzystanie z linii telefonicznej dla obcokrajowców, której pracownicy pomogą nam rozwiązać problem.

Podobnie może być w przypadku wizyty w szpitalu, aptece, czy na posterunku policji. Nie zawsze znajdzie się tam pracownik znający angielski, więc kontakt może być utrudniony.

Jeżeli chodzi o poruszanie się po kraju, na drogach znaki są w większości dwujęzyczne (angielski i koreański). Podobnie w komunikacji miejskiej- nazwy stacji i przystanków również zapisywane są w języku angielskim.

POGODA

W Korei Południowej tak jak i w Polsce występują cztery pory roku, jednak średnia temperatur jest odrobinę wyższa. Planując wyjazd warto wybrać dobre miesiące.

Najlepsze na zwiedzanie Korei będą wczesna wiosna:

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Ka Cy (@actuallyyk)

Oraz wczesna jesień:

Więcej jesiennej Korei możecie obejrzeć w tym poście

Radzimy unikać lata, które jest bardzo gorące i wilgotne, z obfitymi opadami oraz okazjonalnymi monsunami. Poza tym na przełomie wiosny i lata nad terytorium kraju nadciągają fale pustynnego pyłu niosącego toksyczne substancje znad przemysłowych obszarów ChRL (tzw. yellow dust - żółty pył), który jest uciążliwy, szczególnie w połączeniu ze smogiem w dużych miastach.

Mroźne zimy również nie są najlepszą porą na zwiedzanie Korei, silny wiatr potęguje uczucie chłodu.


***

Tyle jeżeli chodzi o ABC wyjazdu do Korei. Mamy nadzieję, że uwzględniłyśmy w tym poście wszystkie podstawowe pytania narzucające się podczas planowania podróży.

15 komentarzy:

 1. ohh dzięki! info jak najbardziej przydatne :D
  Mam już kupione bilety na maj. Z racji tego iż jest to moja pierwsza wycieczka do Korei próbuje zebrać jak najwięcej informacji jak sie da. Wzkazówka z kartą bankomatową! Genialna. Własnie mi się przypomniało, że miałam problemy, kiedy ktoś włamał mi się na konto (jest to długa historia) i wypłacił kasę w Indonezjii. Karte bank od razu zablokował.

  :)
  Baw sie dobrze podczas Twojego kolejnego wypadu :)

  D.
  http://www.themusicwonderland.wordpress.com/blog/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zajrzyj jeszcze do naszych pozostałych postów o planowaniu podróży... I udanego wyjazdu! :)

   Usuń
 2. Cała wiedza w pigułce! Super post i bardzo przydatne wskazówki. Potwierdzam, że wszystkie zgodne z prawdą ;D
  Nie wiedziałam, że mogę używać tutaj moje prawo jazdy bez dodatkowych dokumentów!
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli masz międzynarodowe prawko to jak najbardziej :D

   Też pozdrawiamy! :)

   Usuń
 3. Wszystkie najważniejsze informacje w 1 miejscu, dzięki! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedna sprawa:gdzie mialyscie problem z wymianą złotówek na won-y? Bo raczej nie w Warszawie;) polecam w tym celu Kantor w Arkadii oraz na Świętokrzyskiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie w Warszawie i właśnie w Arkadii... mieli tylko jakieś marne resztki :D

   Usuń
  2. a ja jeszcze w galerii mokotów :)

   Usuń
 5. mam nadzieję, że przyda mi się ta wiedza ^.^

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałam spytać, czy wiecie może w jakim wieku można wypożyczać samochody w Korei? Od ilu lat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz mieć skończone 21 lat i przynajmniej rok doświadczenia w kierowaniu autem.

   Usuń
 7. Bardzo fajny blog:) Dziękuję za wszystkie informacje...Ja wybieram się poraz 1 na przełomie lipca i sierpnia. Trochę stresuję się podróżą w pojedynkę, ale jakoś to będzie:)Może ktoś w tym czasie również się wybiera i miałby ochotę np. na wspólne degustacje kulinarne , to z przyjemnością się spotkam....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My akurat będziemy w tym roku wcześniej w Korei... a Ty nie masz się czym stresować, na pewno dasz radę :) za pierwszym razem też leciałam sama i jakoś się udało :D

   Usuń
 8. Strasznie chciałabym się wybrać na przyszły urlop do Korei i jedyny możliwy termin to Kwiecień, ale boję się bardzo pogody. W tym roku w maju kalifornijskie słońce niestety gdzieś uciekło i zamiast stroju kąpielowego z Los Angeles wróciłam z płaszczem i nie chciałabym znowu spędzić dwóch tygodni w kurtce, wietrze i przy zachmurzonym niebie :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwiecień powinien być już całkiem ładny i trafisz wtedy w sam środek sezonu kwitnących wiśni. Wiosna i jesień to w ogóle najlepsze pory na odwiedzanie Korei, pogoda jest wtedy najlepsza, więc powinno być fajnie :)

   Usuń

Copyright © 2016 My Oppa's Blog , Blogger