11/10/2014 09:34:00 PM

Koncert Jubileuszowy

W piątek, 6 listopada, uczestniczyłyśmy w Koncercie Jubileuszowym z okazji 25-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską, a Koreą Południową. Wydarzenie odbyło się w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.


Spotkałyśmy się godzinę przed koncertem, ale tego dnia w Warszawie padało. Do tego był to piątkowy wieczór, więc miasto stało w gigantycznych korkach. Nasz autobus nie przyjechał (podobnie jak 3 następne), wiec zdecydowałyśmy się na tramwaj i ostatecznie zdyszane i mokre wbiegłyśmy na uniwersytet chwilę po 18. Okazało się, że mamy jeszcze mnóstwo czasu, goście dopiero wchodzili na salę.

Zaproszonych witał Hong Ji In, Ambasador Korei Południowej, wraz z żoną oraz innymi dygnitarzami. Kiedy podekscytowana Kasia wymieniła już ze wszystkimi uściski, mogłyśmy zająć miejsca. Na sali byli obecni przedstawiciele kilku ambasad, goście honorowi z Korei oraz Polski, przedstawiciele różnych środowisk związanych z Koreą oraz kilkunastu pasjonatów, którzy tak jak my zdobyli zaproszenia na uroczystość.

Pierwszą część stanowiły przemowy Ambasadora Korei Hong Ji In, Podsekretarza Stanu ds. polityki wschodniej i azjatyckiej Tomasza Orłowskiego oraz Ryszarda Zimaka rektora UMFC. Wszyscy zgodnie podkreślili wagę kontaktów politycznych i gospodarczych pomiędzy Polską, a Koreą oraz wyrazili nadzieję na dalsze zacieśnienie więzów w przyszłości. Wręczono również dyplomy uznania dla prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) Sławomira Majmana, rektora Politechniki Warszawskiej, profesora Jana Szmidta, rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, profesora Ryszarda Zimaka, oraz burmistrza Mławy Sławomira Kowalewskiego.

cr: Centrum Kultury Koreańskiej
cr; Centrum Kultury Koreańskiej

Po części oficjalnej nastąpił czas na występy artystów. Przedstawiono zarówno muzykę współczesną, jak również tradycyjną muzykę koreańską. Na początku Kyeong Yeon Seo zachwyciła nas fortepianowym wykonaniem Beethovena i Chopina, a później Kwartet Opium rewelacyjnie wykonał "Podolankę" (skomponowaną przez obecnego na sali Chang Eun Ho) oraz "Sen Fryderyka" (kompozycja Macieja Małeckiego). Trzecia część koncertu, perkusyjna, najbardziej przypadła nam do gustu. Kiedy Hwang Se Mi weszła na scenę i z rozbrajającą szczerością opowiedziała jak bardzo lubi występować i wykonywać Arirang wiadomo było, że za chwilę usłyszymy coś wspaniałego. Nie bez powodu ta ludowa pieśń koreańska w 2012 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Występ Hwang Se Mi nas poruszył i sprawił, że jeszcze bardziej polubiłyśmy ten utwór.


Następnie do Hwag Se Mi dołączyli Stanisław Skoczyński, Leszek Lorent oraz Xaloc Mari I Vivo, którzy razem wykonali utwór Marimba Spiritual.

Czwarta, ostatnia część, poświęcona została wokalistkom. Przy fortepianowym akompaniamencie Kyong Yeon So, Kim Ae Ran i Sohn Ye Young zmierzyły się między innymi z utworami "Gdy ostatnia róża zwiędła". "Chłopca mego mi zabrali" oraz "Miód Amadeusza". Największe owacje otrzymała Ewa Iżykowska-Kłosiewicz, która wykonała "Gyriun Gyumgang San", utwór Choi Young Sub.


Po koncercie zaproszono nas na poczęstunek. Jedzenie było przepyszne i pewnie dlatego tak trudno było się do niego dostać, ludzie ustawiali się w dłuuuugą kolejkę tylko żeby spróbować małych tartaletek, albo faszerowanych jajek. Spróbowałyśmy kilku dań i opuściłyśmy uniwersytet. Koncert Jubileuszowy był udany i jeśli będzie taka możliwość to w przyszłym roku udamy się na kolejną rocznicę.

2 komentarze:

  1. A do ostatniej chwili zastanawiałam się, czy nie wybrać się tam. Bardzo fajnie, że takie udane wydarzenie, podejrzewam że za rok się udam ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. pogoda była paskudna, kiedy czekałyśmy od 10 min na deszczu to miałam ochotę już tylko na powrót do domu. To do zobaczenia za rok :D

      Usuń

Copyright © 2016 My Oppa's Blog , Blogger