Pisałyśmy już o tym gdzie w Korei da się znaleźć polskie ślady, czas na tekst o Korei w Polsce. Z roku na rok pojawia się coraz więcej instytucji, firm, restauracji związanych z Krajem Porannego Spokoju, więc dziś je tu zbierzemy.
UCZELNIE
Na chwilę obecną koreanistykę można studiować w Polsce na 4 uniwersytetach państwowych publicznych i 1 uczelni państwowej niepublicznej:
- Uniwersytet Warszawski, Instytut Orientalistyczny, Zakład Japonistyki i Koreanistyki, Sekcja Koreanistyki- LINK
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Neofilologii, Zakład Turkologii, Mongolistyki i Koreanistyki- LINK
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Językoznawstwa, Zakład Filologii Koreańskiej- LINK
- Uniwersytet Jagielloński, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Język i Kultura Korei- LINK
- Uniwersytet Wrocławski, Wydział Filologiczny, Szkoła Języków Antycznych i Orientalnych, Język i Kultura Korei- LINK
- Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego, Poznań- LINK
Koreańskiego można uczyć się też w licznych szkołach językowych. Po pobieżnym przejrzeniu internetu znalazłam takie kursy w praktycznie każdym większym mieście w Polsce.
RESTAURACJE
Kuchnia koreańska staje się popularna, więc i restauracji ją serwujących przybywa. W tym poście skupimy się na lokalach stricte koreańskich, albo takich, w których menu większość stanowią dania koreańskie (W wielu miastach można znaleźć knajpki z mieszanką kuchni: japońsko-koreańskie, koreańsko-chińskie itd.).
Największy wybór mamy chyba w Warszawie- Onggi, Miss Kimchi, Koreana, Sora, Shilla, Arirang, Akasaka (która ma też lokale w Łodzi i Bronowicach), Mei, KoreaTown, Seoul, Sushi&Kimchi, BentoYa, Naru...
Mieszkamy w stolicy, więc lokale w innych miastach znamy słabiej, ale miłośnicy kuchni koreańskiej na pewno znajdą ją jeszcze we Wrocławiu w restauracjach Darea, Hikari Sushi&Korean Restaurant i Kokoya, w Gdyni w Koreańskich Przysmakach, w Poznaniu w ZINDO SUSHI, w Krakowie w Oriental Spoon, Hana Sushi i Mandu, oraz w Lublinie w restauracji Koreański Dom. Jeśli chodzi o Lublin to działa tam też Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Koreańskiej i Polska Unia Ssireum (koreańskie zapasy).
SKLEPY
Moda na koreańską pielęgnację i kosmetyki zawitała do Polski na dobre (o "Sekretach urody Koreanek" TUTAJ), więc nawet w dużych sieciach jak Sephora, Douglas czy Hebe kupimy koreańskie marki, ale na rynku działają też sklepy skupiające się tylko i wyłącznie na azjatyckich kosmetykach.
Sklepy internetowe:
- Beautikon
- It's Skin Polska (Mają też sklep stacjonarny w Galerii Mokotów w Warszawie)
- Missha
- Skin79
- Dr.G
- Juui
- MyAsia
- Asian Club
- Beauty Trend
- KokoSklep
- Koreańskie Kosmetyki
Stacjonarne:
- JJ Korean Beauty, Wrocław
- K-Beauty101, Wrocław
- O JEJU, Kraków
- Missha, Poznań
- It's Skin, Warszawa
Korea to oczywiście nie tylko kosmetyki, więc w różnych miastach i internecie znajdziemy sklepy specjalizujące się w sprzedaży azjatyckiej żywności. W Warszawie będzie to Korea House, we Wrocławiu Mamison i Shin Food, w internecie polecamy JiroSan. Poza tym różne koreańskie przysmaki znajdziemy na przykład w Kuchniach Świata, czy w dużych supermarketach. Wpadnijcie też na stronę Azjatycki Zakątek gdzie poza kosmetykami i jedzeniem, jest też dział z gadżetami k-opowymi, artykułami papierniczymi itp..
Nie można zapomnieć o wydawnictwie Kwiaty Orientu, które jest jedynym wydawnictwem w Polsce specjalizującym się w literaturze koreańskiej. Warto zaglądać na ich stronę, mają w ofercie prawdziwe perełki.
![]() |
cr: Kwiaty Orientu |
To są te sklepy i miejsca, z którymi zwykły klient ma bezpośredni kontakt, ale w Polsce funkcjonuje około 140 koreańskich firm (fabryki, biura itd.). Warto wspomnieć te większe jak LG Electronics w Mławie, SK we Wrocławiu, Daewoo w Pruszkowie. Na terenie kraju działa również firma konsultingowa Hanpo, która specjalizuje się w „zapoznawaniu” inwestorów z obu państw i wzajemnej edukacji dotyczącej zwyczajów prowadzenia interesów, oraz KOTRA- Korea Business Center Warszawa, która zajmuje się szeroko rozumianym promowaniem polsko-koreańskiej współpracy ekonomicznej i wymiany handlowej oraz inwestycjami zagranicznymi.
![]() |
mapa z kilkoma największymi koreańskimi firmami działającymi w Polsce, cr: paiz.gov.pl |
Jeśli chodzi o instytucje państwowe to na terenie Polski działa oczywiście Ambasada Republiki Korei oraz Centrum Kultury Koreańskiej, które kilka razy w roku organizują wydarzenia promujące koreańską kulturę, z tych ważniejszych na przykład Korea Festival czy Warsaw Korean Film Festival. W Warszawie znajduje się również Kościół Koreański, oraz główna siedziba Szkoły Zen Kwan Um (posiada ośrodki jeszcze w kilku innych miastach) - szkoła buddyzmu Zen koreańskiej tradycji Czogie.
Poza tym już od kilku lat w Polsce odbywają się koncerty k-popowe, imprezy w rytmach k-popu, obozy, zloty fanów itp.. Co jakiś czas organizowane są też konferencje na temat koreańskiej kultury- największa z nich to IntoKorea w Krakowie, organizowana przez Sekcję Koreańską Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ, której co roku patronujemy i gorąco polecamy. W kraju działa również kilka zespołów- 해어화 Haeeohwa - Zespół Tańca z Wachlarzami, Zespół tradycyjnego koreańskiego tańca z bębnami Sogo "소고팀", oraz Zespół Tradycyjnych Koreańskich Bębnów Samulnori "Keun sori-ro - 큰 소리로".
Coraz częściej w kinach studyjnych w różnych miastach można obejrzeć koreańskie filmy, ostatnio był to "Lament" i "Służąca", niedługo "Jak wytresować psa" i "W sieci". Koreańska kinematografia pojawia się również co roku na Festiwalu Pięć Smaków.
W Polsce jest również sporo koreańskich studentów z wymiany, dużą ich reprezentację można spotkać na przykład na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, zresztą coś jest w tej muzyce klasycznej, w końcu do właśnie Koreańczyk- Cho Seong-Jin wygrał ostatni Konkurs Chopinowski.
Coraz częściej w kinach studyjnych w różnych miastach można obejrzeć koreańskie filmy, ostatnio był to "Lament" i "Służąca", niedługo "Jak wytresować psa" i "W sieci". Koreańska kinematografia pojawia się również co roku na Festiwalu Pięć Smaków.
W Polsce jest również sporo koreańskich studentów z wymiany, dużą ich reprezentację można spotkać na przykład na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, zresztą coś jest w tej muzyce klasycznej, w końcu do właśnie Koreańczyk- Cho Seong-Jin wygrał ostatni Konkurs Chopinowski.
![]() |
cr: polskieradio.pl |
Jak widać Korei Południowej jest w Polsce sporo, więc jeżeli słyszeliście o jakiś firmach czy miejscach związanych z Koreą dajcie znać, chętnie dodamy je do posta :)
*GRATIS*
Nie można zapomnieć, że Korea to nie jedynie Korea Południowa, ale i Północna, której ślady również można znaleźć w wielu miejscach w Polsce. Stosunki dyplomatyczne z Koreą Południową nawiązaliśmy dopiero w 1989 roku, ale wcześniej łączyły nas dość ścisłe relacje z Koreą Północną. Na terenie kraju działa oczywiście Ambasada Korei Północnej, oraz np. Chopol- polsko-północnokoreańskie przedsiębiorstwo, zajmujące się morskim przewozem towarów (polski oddział znajduje się w Gdyni). Do Polski przyjeżdżają również do pracy robotnicy z Korei Północnej. Warto też pamiętać o koreańskich sierotach, które mieszkały w kilku ośrodkach w Polsce w latach 50-tych (więcej o ich historii przeczytacie TUTAJ), ale nasze relacje z Koreą Północną to już temat na oddzielny post ;)
Korea w Polsce 'w pigułce' :D Wszystkie informacje w jednym miejscu. Dzięki! :)
OdpowiedzUsuńCałkiem duża ta pigułka i robi się coraz większa :D
UsuńGdy byłam w Seulu naprawdę większość Koreańczyków wiedziało co nieco o Polsce, a to zjawisko niebywałe ;)
OdpowiedzUsuńJa ubolewam nad brakiem sklepu stacjonarnego InnisFree. Uwielbiam ich kosmetyki <3
A co wiedzieli? Bo to w sumie ciekawe czy coś się zmieniło i mają jakieś nowe skojarzenia :D
UsuńA sklep stacjonarny to pewnie kwestia czasu, taki bum jest na te kosmetyki, że i sklepów coraz więcej. Widziałam, że w Azjatyckim Zakątku czasami sprzedają tę markę :)
Wow! Mieszkam w Lublinie 6 rok i nie wiedziałam, że istnieje tu koreańska restauracja! :O Ciężko znaleźć o niej jakieś info, mam nadzieję, że nie zamknęli jej jeszcze...
OdpowiedzUsuńWłaśnie ciężko coś znaleźć, więc jeżeli będziesz w okolicy to daj znać czy nadal są otwarci :)
UsuńW Lublinie działa Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Koreańskiej, więc może chodzą gdzieś jeść i lokal nadal działa? :D
W Krakowie jest restauracja Mandu, która podaje właśnie te koreańskie pierożki ;) Świetny post- szczególnie ta mapa
OdpowiedzUsuńPozdrawiam~
Dzięki, Mandu dodane :) a mapka jest z Encyklopedia Britannica :D
UsuńZawsze mnie bawiła ta mapka z początku posta xdd Super rozpiska na temat Korei w Polsce! Dobrze, że tyle się dzieje! / Kasia
OdpowiedzUsuńMnie też, ta mapka jest najlepsza :D a Korei strasznie dużo się w Polsce zrobiło, szkoda że w Korei nie ma tyle Polski ;)
UsuńA ktoś studiuje na WSJO?
OdpowiedzUsuńŚwietny post! Wreszcie wszystko w jedynym miejscu i widać jak dużo firm czy restauracji działa. :) warto się wybrać na występ Zespołu Tańca z Wachlarzami Haeeohwa, regularnie występują na festiwalach jak w tym miesiącu w Warszawie. Polecam też Darea i Zindo, chętnie odwiedzam i zawsze jedzenie jest nieziemsko dobre. We Wrocławiu są aż 2 sklepy k-beauty, ale też ubolewam nad słabą dostępnością np. Innisfree... :(
OdpowiedzUsuńWidziałyśmy, dziewczyny były świetne :) a Innisfree widziałam w polskich sklepach jedynie online w Azjatyckim Zakątku, ale może niedługo pojawi się też stacjonarnie :)
UsuńTo dopiero jest ciężki język, ale za to ile sklepów mają :D
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńJestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisane.
OdpowiedzUsuń