11/14/2014 04:10:00 PM

Bongwon Temple (봉원사)


Bongwon Temple (봉원사) założona w 889 roku przez mistrza Tosŏn, jest główną świątynią buddyjskiego zakonu Taego (태고종), drugiej największej sekty buddyzmu koreańskiego zen. Znajduje się w okolicy kampusu Yonsei, na stokach góry Ansan. W 2009 roku UNESCO zaliczyło Świątynię do grona Cennego Kulturalnego Dziedzictwa Ludzkości.


Mimo że klasztor znajduje się w odległości krótkiego spaceru od ruchliwego Sinchon, jego zalesione otoczenie daje namiastkę spokoju w zatłoczonym Seulu.


Przyszłam do Świątyni od tyłu, schodząc ze szczytu góry Ansan. Trafiłam tu zupełnie przypadkiem nie planując wizyty, chciałam tylko wybrać się na mały spacer i zrobić kilka zdjęć okolicy, kiedy między drzewami zobaczyłam dachy świątyni (charakterystyczne kolory i symbole).

Bongwon Temple była niezwykle cicha i pusta, duża odmiana po wizytach w innych świątyniach w mieście, które były pełne turystów. Spotkałam tylko jedną osobę, dzięki czemu w spokoju obejrzałam z bliska wszystkie zabudowania, wśród nich wyróżniał się masywny 3000 Budda Hall wybudowany w 1991 roku. 


Większość budynków na terenie świątyni została zniszczona w czasie wojny koreańskiej, jednak kilka przetrwało np. Shrine Sali Seven Stars i Amitabha Hall, których wyblakłe farby przypominają, że budynki stoją w tym miejscu już od ponad 200 lat (świątynia została przeniesiona na obecną lokalizację w 1748 roku).


Przed głównym wejściem odwiedzających wita "16 arahantów". Mimo ich dziwacznych i groteskowych twarzy Arahat to ktoś, kto osiągnął szczególny spokój umysłu i jasność na temat życia. Rzeźby wydały mi się dość kuriozalne, ale są bardzo charakterystycznym punktem świątyni.


Dziś żyje tu około 50 mnichów, a klasztor jest znany ze swoich programów edukacyjnych i akcji charytatywnych. Co roku odwiedzających przyciąga ceremonia Yeongsanjae (영산재) poświęcona zjednoczeniu Korei i światowemu pokojowi. Zaczyna się od symbolicznego wprowadzenia ducha Buddy i innych bogów do miejsca uroczystości. Następnie odsłaniane jest wielkie malowidło Buddy, po którym następuje czas na modlitwy, muzykę i Butterfly Dance. Ten ostatni wykonują kobiety w długich, białych szatach z kapeluszami w kształcie pagody. Bębnienie, śpiewy, modlitwy, ofiary z kwiatów, żywności i kadzidła. Kilka godzin ceremonii kończy Gongdeokgye (공덕 계), czyli modlitwa za wszystkich cierpiących. Bogowie odchodzą i duchy zmarłych uciekają do raju.Bongwon Temple kryje jednak także mroczne tajemnice. Latem 2004 roku odkryto, że seryjny morderca Yoo Young Cheol pogrzebał ponad tuzin swoich ofiar na terenie klasztoru. Skazany na karę śmierci nadal oczekuje na wykonanie wyroku, a wierni i rodziny ofiar co roku wspominają te tragiczne wydarzenia.

Informacje praktyczne: 
  • Dojazd: Sinchon Station (linia 2), wyjście 4, autobus linii 7024 do końca trasy i 350m prosto, lub wspinaczka na górę Ansan. 
  • Wstęp: bezpłatny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 My Oppa's Blog , Blogger