11/24/2014 04:22:00 AM

Edae (이대), czyli gdzie sprzedają najładniejsze skarpetki.

Tym razem wybrałam się do tętniącej życiem okolicy często pomijanej przez turystów odwiedzających Seul. Edae (이대) wraz z dzielnicami Sinchon (신촌) i Hongdae (홍대), jest jednym z bardziej znanych obszarów studenckich miasta. Sinchon i Hongdae są bardzo popularne ze względu na wieczorne imprezy i masę barów, ale Edae ma swój własny, odrębny charakter.
Okolica znajduje się przy Ewha Womans Uniwersytet (이화 여대 학교). Kampus jest otoczony siatką wąskich uliczek pełnych kameralnych restauracji, butików z niedrogimi ubraniami i sklepów z kosmetykami. To tutaj najłatwiej kupić urocze skarpetki w misie, albo najnowsze, reklamowane przez Miss Korei, kremy. Na chodnikach stoją namioty wróżek, które przepowiedzą przyszłość i wygląd przyszłego męża. Zdecydowane na zamążpójście kobiety mogą zapatrzeć się kilka ulic dalej. Niedaleko stacji metra zaczyna się ulica ślubna z ponad setką butików, które oferują zarówno białe suknie jak i tradycyjne hanboki. Jest to zaskakujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że do 2003 roku Ewha University nie pozwalała zapisywać się na studia mężatkom.
Edae budzi się późno. Codziennie rano grupy kobiet maszerują od stacji metra do kampusu mijając wciąż jeszcze zamknięte sklepy. Popołudniami i w weekendy okolica ożywa, lokale są otwarte prawie do północy, a alejki są szczelnie zapełnione ludźmi. Wszędzie słyszę śmiechy i popularne piosenki, a sprzedawcy uśmiechają się do mnie zapraszając do odwiedzin w swoich sklepach.

Jak wszędzie w Seulu, Edae przechodzi znaczące zmiany. Zaledwie 2 lata temu było tu tylko kilka budynków wyższych niż 4 piętra, teraz stoi tu wielki dom handlowy, a w planach są kolejne. Podobne zmiany przechodzi też uniwersytet. Założony 120 lat temu przez metodystycznych misjonarzy, jest największym kobiecym uniwersytetem na świecie. To tę uczelnię skończyły pierwsza kobieta prawnik, sędzia i minister w Korei. Nazwa "Ewha" oznacza "Kwitnącą gruszę" i została nadana przez króla Gojong (ostatni król i pierwszy cesarz Korei). Kiedy otwierano szkołę w nazwie wykorzystano słowo „womans”. Założyciele uważali, że każda kobieta w społeczeństwie jest warta szacunku, promując tę ideę wybrali słowo „kobieta” zamiast bardziej prawidłowej w tym wypadku liczby mnogiej: „kobiety”. W wyrazie brakuje również apostrofu „women's”, to błąd, który powstał w trakcie nadawania nazwy i uczelnia zachowała go z historycznych powodów.

W chwili obecnej funkcjonuje tu 67 wydziałów i kilka instytutów badawczych. Kampus składa się z 74 budynków i przez wielu jest uważany za najpiękniejsze kolegium Korei. Zdecydowanie się z tym zgadzam, szczególnie gdy próbuję uchwycić na zdjęciach jak wielkie wrażenie zrobiło na mnie główne wejście do kampusu. Od bramy prowadzą w górę długie, granitowe schody otoczone rozłożystymi drzewami. Obok stoi równie ciekawy, otwarty w 2008 roku, ECC, największy podziemny budynek edukacyjny w Korei. Na 5 poziomach znajdują się biblioteka, księgarnia, siłownia, kino, kawiarnie i inne obiekty kulturalne. Podoba mi się to jak dobrze jest wpasowany w okolicę, nie przytłacza swoją nowoczesną konstrukcją.


cr: www.ewha.ac.kr

Często wpadam do Edae. Znalazłam tu małą restaurację z przepysznym bulgogi, a na deser lubię zaglądać do tutejszej Baskin Robbins. Polecam wszystkim, którzy chcieliby spędzić spokojny dzień buszując po malutkich sklepikach, albo spacerując po przepięknym kampusie.


Informacje praktyczne:
 • Dojazd: Ewha Womans University Station (linia 2), wyjścia 2 i 3
 • Storna internetowa Ewha Womans University: www.ewha.ac.kr


6 komentarzy:

 1. I teraz która z Was miała w sobotę ciemny lakier na paznokciach :)
  Faktycznie, jest to z boku ubitego szlaku pałac-pałac, świątynia-świątynia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciemny lakier nie pasował do białego swetra, zmywacz poszedł w ruch ;)

   Usuń
 2. Dobra, kolory swetrów to akurat zapamiętałem :)
  Jak mija pracowity dzień w Seulu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od rana wydzial polonistyki i kilka muzeow, czasami robimy przerwy na jedzenie ;)

   Usuń
  2. A kontakt duchowy(zwany też spirytystycznym) z młodzieżą miał już miejsce?
   Przeżyli? Czy haejangguk z rana?

   Usuń
  3. Już w trakcie kontaktu bylo im ciężko, więc wolalysmy nie sprawdzać jak źle bylo rano :D

   Usuń

Copyright © 2016 My Oppa's Blog , Blogger