10/16/2014 06:52:00 PM

Pałac Gyeongbokgung (경복궁)

Pałac Gyeongbokgung to zdecydowanie jedno z tych miejsc, które w Korei trzeba odwiedzić. Nie tylko dlatego, że znajduje się we wszystkich możliwych przewodnikach i poradnikach, ale przede wszystkim dlatego, że jest to miejsce, które zachwyca swoim wyglądem i wzrusza niesamowitą historią. 

Historia Gyeongbokgung sięga czasów Korei dynastii Joseon, pierwsze zabudowania powstały na tym terenie już w 1395 roku. Niestety ze względu na ciężką historię Korei, również Gyeongbokgung dużo się nacierpiał. W 1592 roku został spalony podczas inwazji Japonii i aż przez 273 lata jego szczątki niszczały w zapomnieniu. Dopiero w 1867 roku przeprowadzono renowację podczas której odbudowano 330 budynków, które stanęły na powierzchni 432,703 m2.

Dziedziniec Zewnętrzny i Dziedziniec Wewnętrzny tworzyły podział życia władcy na dwie strefy. W Zewnętrznym znajdowały się oficjalne pomieszczenia dla władcy oraz podległych mu urzędników, a w Wewnętrznym kwatery prywatne dla rodziny królewskiej oraz ogrody.


Na zdjęciu bardzo dobrze widać ogrom przedsięwzięcia jakim było wybudowanie kompleksu pałacowego. 330 budynków to aż 7 792 pomieszczeń, a do tego jeszcze bramy, pawilony, mosty i ogrody. Wszystko utrzymane w konfiguracji labiryntowej, z górą Bugaksan w tle, w czasach świetności musiało robić oszałamiające wrażenie. Niestety znów dali o sobie znać Japończycy. Od 1911 roku kompleks był systematycznie niszczony, w 1915 roku, gdy zostało już tylko 10% zabudowań, Japończycy postawili na tym terenie kwatery kolonialistów.

Obecnie kompleks pałacowy posiada około 40% pierwotnych zabudowań. Koreańczycy odrestaurowali to co oszczędzili Japończycy, a resztę odbudowali. 


Na terenie znajduje się również National Palace Museum oraz Folk Museum, co sprawia, że na wizytę w kompleksie warto przeznaczyć więcej czasu.


Na zdjęciu widać, że metro w Seulu dojeżdża wszędzie pod same drzwi (tutaj bramę) i gdy wcześniej przeczyta się wskazówki oraz wybierze odpowiednie wyjście to bardzo trudno jest się zgubić. Aby dojechać do pałacu można wybrać linię 3, wyjście 5 na stacji Gyeongbokgung Palace lub linię 5, wyjście 2 na stacji Gwanghwamun.
 
Zwiedzanie proponuję zacząć od muzeum, które poświęcone jest dynastii Joseon. Wystawy stałe obejmują informacje o władcach, sztuce, nauce, pałacach oraz życiu codziennym mieszkańców tego okresu.


Zwiedzanie samego kompleksu pałacowego nie ma konkretnie wytyczonej ścieżki. Układ labiryntowy został zachowany, więc wydaje się, ze ciągle jest coś nowego do zobaczenia.

Warto również odwiedzić Folk Museum. Wystawa plenerowa wiernie odwzorowuje sklepy z późnej ery Joseon i pokazuje rozwój koreańskiego społeczeństwa na początku XX wieku.Informacje praktyczne:
 • Dojazd: Linia 3, wyjście 5 na stacji Gyeongbokgung Palace lub linia 5, wyjście 2 na stacji Gwanghwamun.
 • Cena:  Dorośli (wiek 19-64): 3,000 won (około 9,5 zł) / Grupy (min 10 osób): 2,400 won
  Dzieci (wiek 7-18): 1,500 won (około 4,6 zł) / Grupy (min 10 osób): 1,200 won
  * Istnieje możliwość kupienia karnetu za 10 000 won (ok 31 zł). W ramach tego biletu można odwiedzić cztery pałace (Changdeokgung, Changgyeonggung, Deoksugung, Gyeongbokgung) oraz Jongmyo Shrine. Karnet ważny jest miesiąc, nie podlega zwrotowi, można go kupić w kasie dowolnego pałacu.
 • Godziny otwarcia:  Styczeń-Luty 09:00-17:00 / Marzec-Maj 09:00-18:00 / Czerwiec-Sierpień 09:00-18:30 / Wrzesień-Październik 09:00-18:00 / Listopad-Grudzień 09:00-17:00. We wtorki nieczynne. 
 • Istnieje możliwość obejrzenia oficjalnej zmiany wart przed główna bramą pałacu, więcej można o tym przeczytać tu.

2 komentarze:

 1. Czy moglibyście podać informację, gdzie można kupić oraz jak się nazywa ten karnet na 4 pałace? Planuję podróż do Seulu i chciałam zwiedzić pałace królewskie więc karnet jak sam raz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz go kupić w kasie każdego/dowolnego pałacu. Wygląda tak: http://i58.tinypic.com/20g1mdx.jpg wystarczy poprosić o Integrated ticket albo combination ticket

   Usuń

Copyright © 2016 My Oppa's Blog , Blogger