10/09/2014 04:30:00 PM

Jogyesa Temple (조계사)

JogyesaTemple nazywana jest twarzą koreańskiego buddyzmu Zen. Położona w centrum miasta, w obrębie czterech bram Seulu, odegrała znaczącą rolę podczas okupacji japońskiej. Mnisi ze świątyni uratowali wtedy wiele buddyjskich artefaktów przed zniszczeniem.

Główną świątynię zakonu Jongye wybudowano w 1910 roku i początkowo nosiła nazwę Gakhwangsa Temple. W 1937 roku klasztor został przeniesiony w obecne miejsce i po zmodernizowaniu przemianowany na Hwanggaksa. Po zajęciu Korei przez Japończyków zmienili oni nazwę świątyni na Taegosa. W 1954 roku zmieniono nazwę na obecną, żeby ostatecznie zatrzeć pozostałości japońskiego kolonializmu.


Pierwszym co rzuca się w oczy po przekroczeniu bramy są piękne drzewa: Baeksong i Chinese Scholar Tree. Baeksong ma ponad 500 lat i znajduje się na 9 miejscu Natural Monument of South Korea. Kiedy świątynię przenoszono na obecną lokalizację przeniesiono również to drzewo. Chinese Scholar Tree (perłowiec japoński) jest równie wiekowy, ma ponad 450 lat. Jest szczególnie oblegany przez wiernych, którzy wierzą, że drzewo kumuluje negatywną energię i zamienia ją w szczęście.

Zza drzew wyłania się Main Buddha Hall – główny budynek kompleksu, w którym znajdują się trzy złote posągi Buddy. Na przeciwko budynku stoi 10-piętrowa pagoda z relikwią Shakyamuni Buddha, którą w 1913 roku przywiózł do Korei mnich Dharmavara. To jedyna taka relikwia w Korei, więc pielgrzymują do niej buddyści z całego kraju.


Innym ciekawym budynkiem na terenie kompleksu jest Brahma Bell Pawilon (Beomjongru). To pawilon, w którym znajdują się cztery instrumenty: Brahma Bell, Dharma Drum (należący do największych w Seulu), Cloud Gong oraz Wooden Fish. Mają chronić wszystko co znajduje się na lądzie, w morzu i w powietrzu. Dźwięk Brahma Bell rozchodzi się po świątyni dwa razy na dobę bijąc 28 razy o wschodzie i 33 razy o zmierzchu.


Jogyesa Temple nie jest typową buddyjska świątynią, które zazwyczaj znajdują się wysoko w górach, albo w innych trudno dostępnych miejscach. Dzięki temu, że jest usytuowana w centrum miasta zawsze jest pełna turystów. Wzdłuż ulicy biegnącej obok świątyni znajduje się wiele sklepów specjalistycznych sprzedających paciorki różańca, pisma buddyjskie, kadzidła i pamiątki.


W Jogyesa prowadzony jest program Templestay, który oferuje Koreańczykom i obcokrajowcom pobyt w świątyni. Programy zazwyczaj są dwudniowe i skupiają się na przedstawieniu życia mnichów, podstawowych technik medytacyjnych oraz przybliżeniu historii buddyzmu. Są też opcje kilkugodzinnego zwiedzania, kiedy można porozmawiać z mnichami przy herbacie, czy spróbować swoich sił w produkcji papierowych kwiatów lotosu. Oczywiście do świątyni można również wybrać się na własną rękę, zupełnie za darmo. Warto do niej zajrzeć, bo jest to jedno z najpiękniejszych miejsc Seulu.


Informacje praktyczne:

  • Dojazd: Jonggak Station (linia 1), wyjście 2.  70m prosto do skrzyżowania, za skrzyżowaniem kolejne 100m.
  • Wstęp: bezpłatny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 My Oppa's Blog , Blogger