6/02/2017 02:31:00 PM

Najstarsza poczta w Korei

W Korei zaskakująco trudno wysłać pocztówkę. W miejscach turystycznych oczywiście znajdzie się kartki (chociaż nie w takich ilościach jak w Polsce), ale często są sprzedawane bez znaczków, więc i tak trzeba szukać najbliższej poczty.

My wysyłamy pocztówki z N-Seoul Tower, jest tam skrzynka pocztowa, a sprzedawane kartki mają w zestawie znaczki. Za to nie da się tam kupić samych znaczków, więc zdarzyło mi się kupić w innym miejscu prześliczną pocztówkę i żeby ją wysłać kupić na Namasan inną, tylko po to żeby zdobyć znaczek  ;)


Jest jednak miejsce w Seulu gdzie wszystko obraca się wokół listów i pocztówek. Ujeongchongguk– pierwszy urząd pocztowy w Korei Południowej. Budynek powstał na początku XVII wieku (Dynastia Joseon), a jako poczta zaczął funkcjonować w 1884 roku. To wtedy Król Gojong zdecydował, że kraj, który w końcu otworzył się na świat, powinien posiadać pocztę, żeby się z tym światem komunikować.


W  czasie  okupacji  japońskiej  zmieniono  jego  funkcję  na  szkołę,  a  jako  urząd  pocztowy powrócił  w  1956  roku.  W  1970  roku  wpisano go na listę zabytków, jako najstarszy budynek w Korei Południowej mieszczący się poza murami pałacu i miejsce historycznych protestów.

Obecnie  mieści się tu niewielkie muzeum i sklep oczywiście z pocztówkami, znaczkami i papeterią.

Przed budynkiem patrzcie uważnie pod nogi, w chodniku są wmurowane stare koreańskie znaczki.

Przed budynkiem znajduje się też  skrzynka na listy, ale nietypowa, wrzucone do niej kartki dochodzą z rocznym opóźnieniem. To świetna pamiątka z podróży, kiedy już prawie zapomnimy o wakacjach, do drzwi zapuka listonosz z pocztówką :) Gdy spędziłyśmy weekend w buddyjskiej świątyni na koniec pobytu też mogłyśmy wysłać pocztówki i zaznaczyć z jakim opóźnieniem chcemy je dostać. Ja wybrałam Boże Narodzenie i to był strzał w dziesiątkę i kolejny świąteczny prezent.


Tuż obok Ujeonchongguk znajduje się Świątynia Jogyesa, którą też warto odwiedzić. To jedna z piękniejszych buddyjskich świątyń w Seulu i to właśnie ona jest głównym celem turystów, którzy często nie zauważają niewielkiego budynku w pobliżu. Zresztą tak było i ze mną. Wychodząc z terenu świątyni zobaczyłam, że za rogiem "chyba coś jeszcze jest" i tak trafiłam na tę uroczą, małą pocztę.


Informacje praktyczne:
 • Dojazd: Jonggak Station (linia 1), wyjście 2. 70m prosto do skrzyżowania, za skrzyżowaniem kolejne 100m.
 • Wstęp: bezpłatny

4 komentarze:

 1. Prześliczne miejsce. Takie magiczne- szczególnie ta skrzynka na listy z opóźnieniem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A prawie nikt o nim nie wie! Kiedy tam byłam ostatnio, poza mną była tylko jedna osoba... Warty zajrzeć i wysłać list :)

   Usuń
 2. Tych 'spóźnionych' skrzynek jest w Korei kilka xd Kiedys o jednej uczyłam się nawet na zajęciach ;) Uważam, że to rewelacyjny pomysł!
  ~ Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też tak uważam :) w tym roku wysłałam sobie z tej w Parku Noeul
   ~ Kasia :D

   Usuń

Copyright © 2016 My Oppa's Blog , Blogger