10/18/2014 07:02:00 PM

Ihwa Mural Village

Seul to ponad 10 mln moloch, który bardzo gwałtownie się rozrasta. Wszędzie powstają nowe, wielkie blokowiska, a stare dzielnice popadają w zapomnienie. Na zboczach gór znajduje się wiele zaniedbanych osiedli, pełnych małych, starych domów. Większość z nich powstało tuż po wojnie koreańskiej i są nazywane „daldongnae” (달동네) lub księżycowymi wioskami (달동네 można przetłumaczyć jako księżycowa wioska lub dzielnica nędzy), nazwa pochodzi od tego, że domki na zboczach gór mają bliżej do księżyca. Wiele takich dzielnic jest systematycznie wyburzanych na rzecz nowoczesnej architektury.

Ihwa-dong położona na górze Naksan znajduje się między stacjami Dongdaemun i Hyehwa, poniżej Naksan Park. Ciasno ustawione domki, strome chodniki, wąskie uliczki, schody i zaskakująca cisza. W tak wielkim mieście dziwi brak samochodów, w okolicy nie rzucają się w oczy żadne neony, zapomina się o tym, że jest się w Seulu. Co jednak odróżnia to miejsce od innych zapomnianych dzielnic? Sztuka!

Okolicę wypełnia ponad 60 murali, a co roku powstają kolejne. Większość z nich namalowano podczas kampanii „Sztuka w mieście” organizowanej przez Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki w 2006 roku. 68 artystów, w tym Han Zemma, zaczęło przekształcać nudną, szarą dzielnicę. Poza praktyczną pomocą finansową dla mieszkańców okolicy, murale miały wnieść odrobinę kolorytu i odmłodzić wizerunek osiedla. Część murali przestała istnieć gdy wyburzono budynki, jednak wciąż jest ich pełno, a młodzi artyści umieszczają tu kolejne prace.


Teraz Ihwa Mural Village stała się popularnym miejscem wśród blogerów, fotografów, par na romantycznych spacerach. Niektóre domy zostały nawet przekształcone w restauracje i kawiarnie specjalnie żeby złapać zmęczonych wspinaczką turystów, których jest tu pełno. Kiedy ja zwiedzałam okolicę, wręcz przepychałam się między japońskimi i chińskimi wycieczkami, a była dopiero 9 rano. Poza zwiedzającymi można też tu spotkać...ekipy filmowe. Urokliwe murale są częstym miejscem kręcenia dram, czy programów rozrywkowych.

Lee SeungGi w "1N2D", Gwanghee&Sunhwa "We got married", drama "Roof Prince", mural namalowany przez Kim Heechul'a (Super Junior) w "We got married - global edition"

Wędrując po okolicy można dotrzeć do Naksan Park i fragmentów starego Seoul City Wall wybudowanego w 1394 roku (rok później rozpoczęto budowę Gyeongbokgung). Na pewno jeszcze wrócę do Ihwa-dong, żeby ponownie zgubić się w labiryncie uliczek i poszukać nowych murali.Informacje praktyczne:
  • Dojazd: Hyehwa station (linia 4), ​​wyjście 2. Następnie około 500m prosto w stronę Marronnier Square. Skręć dwa razy w lewo, do ulicy Yulgok-ro 19-Gil.

1 komentarz:

  1. Świetnie to wszystko wygląda, na pewno miejsce warte odwiedzenia!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 My Oppa's Blog , Blogger